Meist

Alguses polnud midagi

Niinepuu lambamaja asutati 11. juunil 2015. Selleks hetkeks oli langenud põhimõtteline otsus alustada lambakasvatusega. Kerge see otsus ei olnud. Sisuliselt oli see pea ees tundmatusse vette hüppamine. Alustada tuli ju täiesti nullist. Kuid kõva usu ja enesekindlusega on ennegi mägesid liigutatud. Suvi möödus ettevalmistuste tähe all. Tuli leida heina- ja karjamaad. Otsustada tuli millised loomad võtta – kas tumedapäised või valgepealised. Milline tõug? Kui mitu looma? Kus kohast nad hankida? Milline pidamisviis? Kuidas neid peetakse? Ja muidugi, kas ikka tasub? Äkki on lihtsam mitte midagi teha.
Aga asjad laabusid. Vastused tulid vaikselt, kuid kindlalt. Inimesed ümber olid küll kahtlevad, kuid siiski elasid kaasa ja julgustasid. Suur abi oli sõpradest. Ja mosaiik hakkas paika loksuma.
Heinaaja lõpuks oli 96 rulli sööta olemas. Varatalvel jõudis Inglismaalt kohale tunnellaut, mis sai talgute käigus püstitatud. Lepingud maade kasutamiseks said tehtud. Lambad said leitud. Kõik oli vist valmis.
14. veebruari 2016. aasta varahommikul olime Oruveski talu õues. Ilm oli sombune ja lumi sulas. Udutas vihma. Aga see oli köömes selle kõrval, kui esimese koorma loomadega koduteele asusime. Kokku kolm reisi ja 100 tiinet lammast olid jõudnud oma uude koju.
Algas kiire kohanemine ja õppimine. Käigupealt tuli kõik selgeks saada. Säreveres koolitused, siis pügamine, samal ajal algas poegimine. Iga päev midagi uut.

Igaüks peab ise oma risti kandma

Kerge see tee ei olnud. Kes teeb, see eksib. Tark õpib. Takkajärgi võib öelda, et esimene aasta oli tegelikult õnneks suhteliselt kerge. Lolle pidi loodus vist hoidma. Aga pidevalt said aru, et mida peab järgmisel korral teisiti tegema. Ja muidugi püüad siis seda teed kõndida. Tuli uus heinaaeg ja siis uus poegimine ja siis jälle uus heinaaeg ja jälle üllatus küll – talvel poegimine.  Õnneks oleme saanud palju abi ja asjatundlike nõuandeid inimestelt, kellega oleme kokku puutunud. Veterinaarid, Särevere ja Olustvere õpetajad, Lamba- ja Kitsekasvatajate Liidu inimesed, kogenumad lambakasvatajad ja paljud teised.

Täna

Täna on meie karja suurus 200 pead. See on hetkel optimaalne suurus, edaspidi on plaanis karja suurendada, kuid selle jaoks soovime tõsta karja kvaliteeti. Samuti parandada taustsüsteemide kvaliteeti. Täna on meil olemas võimekus parandada ja uuendada rohumaid. Sööda tootmine paraneb iga aastaga.
Oleme mahedad. Kari osaleb jõudluskontrollis ja on Maedi-Visna vaba. Aretuses liigume tõupuhta Lleyni karja poole. Selle jaoks on meil karjas tublid töömehed-jäärad: Karla ning Brexiti eest siia põgenenud James ja Jim. Loomad söövad puhtaks poollooduslike rohumaid, samas aina suurema osakaalu omandavad kultuurrohumaad, mida uuendatakse ja parendatakse. Enamus toodangust läheb täna kokkuostu, kuid aina suuremat kaalu saab elusloomade müük teistesse karjadesse.
Samuti peame ka väikest veebipoodi Lamba kaubamaja, kus müüme teistele lambakasvatajatele erinevaid lambakasvatuse vahendeid ja tarvikuid. Loodame olla kõigile abiks pakkudes vahendeid, mille järgi ka ise oleme vajadust tundnud.